Kas ir kucēnu socializācija

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ļoti svarīgs apmācības priekšnoteikums ir kucēna socializācija, jo tā ietekmē suņa uzvedību visas viņa dzīves laikā. Labi socializēts kucēns būs jums labs kompanjons, kas neizrāda bailes vai agresivitāti, sastopoties ar svešiem cilvēkiem vai neierastām situācijām, turpretī suns, kas nav izgājis socializāciju, ir grūtāk apmācāms un var kļūt par apgrūtinājumu gan jums, gan citiem pat ikdienišķās situācijās. Socializācijai labākais laiks ir kucēna dzīves pirmās 12 nedēļas, tomēr arī sasniedzot 3 mēnešu vecumu ar suni jāturpina strādāt, uzlabot un nostiprināt apgūtās prasmes. Socializācijas prasmju apguve pēc 3 mēnešu vecuma ir daudz darbietilpīgāks process, kam nepieciešams daudz vairāk saimnieka laika, enerģijas, naudas un pacietības. Pārliecinieties, lai tas, ko jūs darāt, kucēnam ir patīkams un nav bīstams, jo pretējā gadījumā kucēna pirmā sāpīga vai biedējošā pieredze radīs fobiju, kas bieži vien var turpināties visu suņa dzīvi. Tāpēc ieteicamāk ir visu darīt nesteidzīgi un pārliecinoties, ka kucēns netiek sabiedēts.

Ko darīt:

  1. Aiciniet ciemos draugus, dodiet iespēju kucēnam iepazīt gan vīriešus, gan sievietes, gan bērnus, gan vecus cilvēkus. Ejot ciemos, ņemiet kucēnu līdzi, ļaujiet viņam iepazīt svešus cilvēkus arī sev neierastos apstākļos.
  2. Iepazīstiniet kucēnu ar draudzīgi noskaņotiem, veseliem un vakcinētiem suņiem, kucēniem un arī kaķiem. Dodiet iespēju kucēnam tikties un spēlēties ar jaunajiem draugiem gan jūsu mājās, gan apciemojot mājdzīvniekus viņu mājvietās.
  3. Apmeklējiet ar kucēnu veikalus, iepirkšanās centrus, parkus, rotaļu laukumus un citas sabiedriskas vietas.
  4. Ņemiet kucēnu līdzi īsos, bet regulāros izbraucienos ar mašīnu. Apturiet mašīnu un ļaujiet kucēnam ilgāku laiku uz pasauli paraudzīties pa logu.
  5. Iepazīstiniet kucēnu ar lietussargiem, somām, kastēm, putekļsūcēju un tml. priekšmetiem. Ļaujiet kucēnam izpētīt priekšmetus un vidi.
  6. Parūpējieties, lai kucēns pierod ik pa laikam redzēt dažādus dīvainus priekšmetus vai objektus. Varat izgatavot tos paši. Piemēram, apgāziet otrādi krēslu vai apgāziet uz sāniem gludināmo dēli. Izpaudieties radoši.
  7. Iepazīstiniet kucēnu ar dažādām jaunām, līdz šim nedzirdētām skaņām. Skaļas, griezīgas un nepatīkamas skaņas pirmajās reizēs vēlams raidīt no liela attāluma un tikai pamazām tuvināt.
  8. Parūpējieties, lai kucēns pierod pie regulāras apkopes – ķemmēšanas, mazgāšanas, nagu griešanas, ausu un zobu tīrīšanas.
  9. Iepazīstiniet kucēnu ar kāpnēm, dažādiem grīdas segumiem, smaržām.
  10. Pieradiniet kucēnu pie viņa kakla siksnas un pavadas, kā arī citām lietām, vietām un notikumiem, lai turpmāk labi justos gan suns, gan jūs, gan citi suņa dzīvē iesaistītie.

Ko nedarīt?

  1. Lai pasargātu kucēnu no dažādām slimībām, izvairieties no sastapšanās ar svešiem un/vai slimiem suņiem, pirms kucēns saņēmis visas nepieciešamās vakcīnas.
  2. Neapbalvojiet, neslavējiet kucēnu situācijās, kad tas izrāda bailes. Ir tikai normāli, ja kucēns dažādi izturas, sastopot sev nezināmus apstākļus. Iedrošiniet viņu, nomieriniet viņu, bet neslavējiet un neapbalvojiet.
  3. Rūpējieties, lai pirmā pieredze jebkurā situācijā nav biedējoša vai sāpīga, jo tas var atstāt sekas uz visu turpmāko suņa dzīvi.
  4. Nespiediet un nesteidziniet kucēnu, dodiet viņam iespēju apgūt lietas savā tempā.
  5. Izvairieties piedāvāt pārlieku daudz jaunumu vienā reizē, kā arī rūpējieties, lai katra jauna iepazīšanos nav pārāk ilgstošu. Kucēni ātri nogurst un viņiem ir daudz jāguļ.

NEGAIDIET! Katra diena ir iespēja, kas pazudīs, ja to palaidīsiet garām.

Saņem izglītojošus matreālus par suņiem e-pastā

0 0 votes
Raksta vērtējums
Subscribe
Notify of
guest
0 Komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Pieteikties rezervē uz pamata paklausības nodarbībām!

Jā, arī mēs izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu jūsu pieredzi, tāpēc lai mēs neiedzīvotos lielos naudas sodus apstiproniet, vai noraidiet sīkdatnes izmantošanu.