Dominēšana

Ļoti daudzi cilvēki nezina, kas ir dominēšana, jauc to ar agresiju, cietsirdību vai nežēlību. Tas ir ļoti maldīgs priekštats. Dominēšanai nav nekāda sakara ar agresiju, drīzāk tā ir saistīta ar iekšēju mieru, pārliecību, pacietību, disciplīnu, bet nekādā ziņā ne agresiju. Vai dominēšana var novest līdz agresija? Jā, bet tikai tad, ja cilvēks šai lietai nepievērš uzmanību un ļauj sunim būt noteicējam un dominēt pār sevi.

Kāpēc mēs bieži zaudējam kontroli pār suņiem? Tāpēc, ka attiecīgās situācijās suns pārlieku uzbudinās, savukārt tas notiek tāpēc, ka cilvēks ar savu rīcību jau iepriekš ir sunim ļāvis saprast, ka viņš nemāk kontrolēt situāciju, tādējādi negūstot suņa acīs cieņu, un sarežģītās situācijās suns nevis gaida atbalstu vai rīcību no cilvēka, bet rīkojas pats. Piemēram, pastaigas laikā suns ierauga citu suni un, pilnīgi loģiski, dodas ar to iepazīties. Viss ir labi līdz brīdim, kad viņu aptur pavada. Rodas konflikta situācija: suns vēlas iet vienā virzienā, bet cilvēks pretējā. Ja saimnieks nav iemantojis cieņu un respektu viņa acīs, tas viņa lēmumam neuzticas un neņem vērā. No tā, ka šai situācijai nevar atrast atrisinājumu, suns uzvelkas, sāk riet, rausta pavadu, un, ja laikus šī problēma netiek pienācīgi risināta, var kļūt arī agresīvs.

Ir ļoti daudz dažādi veidi, kā sunim parādīt, kurš no jums ir galvenais, kā sākt dominēt, bet ļoti svarīgi atcerēties to, kas rakstīts pašā sākumā: “Dominēšanai nav nekāda sakara ar agresiju; tā ir saistīta ar iekšēju mieru, pārliecību, pacietību, disciplīnu.” Tātad, ja jūs uz neklausīgu suni sāksiet histēriski bļaut vai sodīsiet to (jā, diemžēl tas notiek ļoti bieži), nekādu cieņu jūs neiegūsiet, un suns vēl vairāk jūs nerespektēs un neklausīs.

Kad jūs atnākat mājās vai pie jums atnāk ciemiņi, jūs, protams, varat ļaut sunim lekt virsū, uzbudināties. Tā ir jūsu izvēle, bet jums ir jāsaprot viena lieta: ja jūs nevarat suni savākt šādās situācijās, kad jūs esat savā mājā, apkārt nav nekādi kairinātāji, jums nav nekādu izredžu, ka suns jūs klausīs citos apstākļos. Kāpēc? Jo jūs sunim parādāt, ka šādās situācijās, kad jūs atrodieties savās mājās, jūs patiesībā neesat teicējs pār suņa uzvedību.

Ja jūs tomēr gribat iemācīt suni klausīt, ņemiet vērā dažus vienkāršus padomus:

  • Ja gribat, lai suns nomierinās, vispirms nomierinieties paši.
  • Ja gribat lai suns ir disciplinēts, esiet disciplinēti paši.

Iesakiet, par kādu tēmu jums būtu interesanti lasīt nākamo rakstu

Zvanīt

Pin It on Pinterest